IMUNITA NA KOLENOU

Náš imunitní systém je po našem nervovém systému druhý nejsložitější informační a regulační systém. Dokáže rozlišovat, pamatovat si, a dokonce i rozhodovat! Je to náš osobní strážce. Bojuje s viry, bakteriemi a toxíny v našem těle. Je to nejlepší armáda na světě. Lékaři říkají, že příčinou chorob jsou infekce / viry a bakterie /. Ve skutečnosti je tou příčinou oslabený imunitní systém, který si nedokáže s infekcí poradit. Důsledkem potom je, že dostáváme antibiotika. Naše vlastní armáda poté do bojů zasahuje jen málo. Stává se otupenou, línou, neaktivní.

Pokus: vliv cukru na činnost bílých krvinek
Skupina lidí konzumovala postupně různé druhy rafinovaných cukrů. Analýza zjistila, že pouhých 10 lžiček cukru snížilo aktivitu neutrofilů na 50%, a to na dobu 5 hodin! Při konzumaci 30 čajových lžiček cukru pak byly neutrofily paralyzovány kompletně, ze 100%. Například 10 kostek cukru obsahuje jedna plechovka sladké limonády. Neutrofily pohlcují a likvidují škodlivé bakterie.

Lidé často říkají, že jejich děti jsou často nemocné. Nejlepší léčba a nejlepší prevence je odstranit sladkosti z jídelníčku.

Půst a jeho vliv na imunitu
Když osoby jeden den nic nejedly a pily pouze vodu, aktivita neutrofilů se zvýšila a tento efekt přetrvával po dobu 60 hodin. A pokud tyto osoby během půstu pily čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, stimulovalo to zvýšenou aktivitu neutrofilů i na několik dní.

Představte si bílé krvinky, jako že mají oči. A bystré oči jim dává mikrovýživa – tedy vitamíny, minerály, fytonutrienty a enzymy. Když je těchto látek nedostatek, bílé krvinky jako by ztrácely oči. Oslepnou. Když sníme rafinovaný cukr, je to pro náš organismus nepřirozená látka a tělo musí vydat velké množství minerálů, vitamínů a enzymů, aby se s ním vypořádalo. Čím víc cukru, tím hůř. Je to jako kdyby jste luxovali mikroživiny z těla. Funguje to i obráceně. Jestliže buňky detoxikujeme a vyživíme, imunitní buňky se stávají velmi aktivní. Hladovka buňky čistí a zeleninové a ovocné šťávy je vyživují a vyzbrojují.

Imunita a léky
Když máme sníženou imunitu, infekce snadno proniknou do našeho těla. A co uděláme, vezmeme na pomoc antibiotika. V poslední době se často setkáme s tím, že ani ATB nezabírají. Odolnost bakterií vůči ATB od 80 let trvale stoupá. Za resistenci bakterií vůči antibiotikům může masný průmysl! Krmí zvířata takovou potravou, že jsou velmi náchylná k nemocem a chová zvířata v takových podmínkách, že hrozí zvýšené riziko přenosu chorob. A co tedy udělá? Přidává nízké dávky ATB do krmiva jako prevenci. A to tajně, protože od roku 2006 je to zakázáné. Vepřový řízek nebo kolečko salámu jsou dnes produktem injekcí a chemie víc než cokoli jiného. Maso dnes už není to, co bývalo. A co se stane, když je náš organismus napaden nějakou bakterií? Jsou nasazena ATB, která nezabírají. Farmaceutický průmysl prodává své léky jak lékařům, tak i masnému průmyslu a tím pomáhá vyšlehtit špičkové odolné bakterie – superzabijáky. Takže až dorazí vlna nějaké nové infekční choroby, ATB nebudou zabírat, tak se můžeme spolehnout jen na svůj imunitní systém. Přežijí pouze lidé se silným imunitním systémem.

Čerpáno z knihy Krutá hra o tvé zdraví od Tomáše Kašpara